• 0

04 Nisan 2013, 16:43 - Anasayfa // Güncel Sağlık Haberi yazdır

Kalp Kapağı Tamir Ameliyatlarında Başarı Oranı Artıyor

Kalp Kapağı Tamir Ameliyatlarında Başarı Oranı Artıyor

Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Güden, donanım ve uzman yetersizliği nedeniyle kalp kapağında tedavi yerine değişimin tercih edildiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye'de her yıl binlerce kalp kapağı hastası, tamir yapılma imkânı varken kapakçığının değiştirilmesi yüzünden mağduriyet yaşıyor.Kalp kapağı tamir edilen hastaların Coumadin ilacı kullanmadığı gibi, enfeksiyon riskinin de azaldığına dikkat çeken Güden, son 4 yılda 125 hastaya kalp kapakçığı tamiri yaptıklarını açıkladı.

Türkiye'de dünya standardına uygun kalp kapağı tamiri yapan sayılı merkezlerden biri olan Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi, bugüne kadar saf kapak tamirinde yüzde 97 başarı gösterdi. Kalp kapağı tamir edilen hastalar Coumadin ilacı kullanmıyor; bu hastaların enfeksiyon riski azalıyor, felç geçirme ihtimali düşüyor.

Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Güden, kalp kapak rahatsızlıklarında tamirin önemini açıkladı. Kalpteki dört kapaktan üçünün tamire uygun olduğunu söyleyen Güden, "Özellikle günümüz tıbbında mitral ve aort kapak tamiri daha çok yapılıyor. Kapakçıkların kireçlenmesi durumundaysa, tedavide yüzde 50'ye kadar kapak tamiri başarıyla yapılabiliyor. Birçok hastanede donanım ve uzman yetersizliği yüzünden kapak tamirinden ziyade değişiklik yapılıyor" dedi.

"Mekanik Kapakta Ömür Boyu Coumadin Kullanılıyor"

Kapak değişimi söz konusu olduğunda yaşanacak sıkıntılara da dikkat çeken Güden, hastanelerinde değişimden ziyade, kalp kapakçığı tamiri yaptıklarını bildirdi. Güden, son 4 yıl içinde 125 hastaya kalp kapakçığı tamiri gerçekleştirildiğini söyledi.

Genel olarak ülkemizdeki sağlık kurumlarında kalp kapağı değişikliği için iki yöntem uyguladığını anlatan Güden, birinci yöntemin sık kullanılan mekanik kapak takılması olduğunu belirtti. Mekanik kapaklarda kan sulandırıcı olan Coumadinin ömür boyu kullanılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Mustafa Güden, ameliyat sonrası hastanın kan değerlerinin sürekli kontrol edilmesi gerektiğini aktardı.

Mekanik yöntemle kalp kapağı değiştirilen hastanın ömür boyu Coumadin adlı ilacı kullanmak zorunda kaldığını vurgulayan Güden, “ Coumadinin yetersiz kullanılması pıhtılaşma ve vücudun felç geçirmesi gibi durumlara sebep olabiliyor. Yüksek dozda kullanılırsa aşırı kanamaya bağlı sorunlar çıkabiliyor. Coumadin için 15 günde bir kan testi gerekiyor. Her hastaya göre kanın sulanma biçimi değişiyor” diyerek uyardı.

İkinci yöntemin ise, hayvanlardan elde edilen ‘biyoprotez kapak’ olduğunu dile getiren Güden, bu kapakta Coumadinin üç ay kullanıldığını, fakat organ ömrünün 10-15 yılla sınırlı olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Mustafa Güden, bu nedenlerle, hastaların yaşam konforlarını sınırlandırmamaları için en sağlıklı yöntemin kalp kapağı değişimi değil, tedavi olduğunu sözlerine ekledi.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Hastanen.com | Sağlığınızın Acil Giriş Kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Güncel Sağlık Haberleri

Tümü
Burun Estetiği Ameliyatı Nedir? Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?
Burun estetiği dünyada en çok yapılan estetik cerrahi ameliyatlarından biridir. Burun ameliyatlarında hedef doğal, estetikli olduğu belli olmayan ve k

HASTANE ARA

Nöbetçi Eczaneler

İstanbul Nöbetçi Eczaneleri

Nöbetçi Eczaneler, İstanbul Sağlık Müdürlüğü internet sitesinden gösterilmektedir.

HAVA DURUMU

İstanbul

Hastanen.com da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiç bir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Bilgi için kullanım şartlarını inceleyiniz.

Adres :

Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]